Kategori - Anahtar Kelimeler

Bir yazının konusunu en kısa ve en açık şekilde açıklayan, o yazıdaki konuyu en net biçimde ifade edebilen kelime ya da kelime grubuna anahtar kelime denir. Anahtar kelime; yazılan içeriği özetleyen bir ya da birden fazla kelimenin bir araya gelmesidir. Bir başka deyişle; yazının odak noktası ya da kalbi o yazının anahtar kelimesidir. Yazı için kullanılmak istenen anahtar kelimeleri özenle seçmek gereklidir. Anahtar kelimeler, okuyucunun yazıdan beklentisiyle ne kadar alakalı ve benzerse, yazı da okuyucunun bir o kadar ilgisini çeker. Anahtar kelimeler, tek bir kelimeden ya da kelime öbeğinden bir başka deyişle kelimelerin kombinasyonundan oluşabilir. Anahtar kelime olarak seçilen kelimeler fazla genel ya da fazla özel olmamalıdır.

Anahtar kelime seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır. İlk olarak, içeriği temsil eden taslak bir anahtar kelime listesi oluşturulmalıdır. Bununla birlikte benzer anahtar kelimeler tespit edilmelidir. Anahtar kelime adayları arasından hangilerinin daha uygun olduğu belirlenmeli ve eleme yapılmalıdır. Dikkate alınması gereken en önemli noktalardan birisi; anahtar kelimeleri belirlerken, içeriği en iyi şekilde temsil eden kelime grupları düşünülmeli ve bunların bir listesi oluşturulmalıdır . “Okuyucu, bu anahtar kelimelerden tatmin olur mu?”, “İçeriği en iyi bu kelimeler mi temsil ediyor?”, “Bu kelimeler içeriğin daha çok okuyucuya ulaşmasında etkili olur mu?” gibi sorular düşünülmelidir.

60 Saniyede Büyük Sitelerin İstatistikleri

İnternet veri trafiği günümüzde o kadar yoğun bir hal aldı ki, birazdan paylaşacağımız istatistikler karşısında “vay beee” dememek elde değil…

Lafı fazla uzatmadan herhangi bir zamanda “60 saniye boyunca” büyük siteler ve uygulamalarda neler olup bitiyor hep beraber inceleyelim.

Google => 3.7 milyon arama

Facebook => 973.000 oturum

Youtube => 4.3 milyon video izlenme

Twitter => 481.000 tweet

Instagram => 174.000 ana sayfa akışı

iMessage => 18 milyon iMessage

WhatsApp => 38 milyon WhatsApp Mesajı

Google Play Store & AppStore => 375.000 uygulama indirme

Tinder => 1.1 milyon swipe

Mail => 187 milyon mail

Twitch => 936.000 izlenme

Amazon => 67 akıllı ev sistemi satışı

Facebook Messenger => 25.000 FB Messenger Gif

Snapchat => 2.4 milyon Snap

E-ticaret => 862.000 $ harcama

Netflix => 266.000 saat izlenme