Kategori - Blog

Blog; insanların öğrendiklerini, bildiklerini, tecrübelerini paylaştığı web tabanlı bir platformdur. Bir başka deyişle; kişinin kendisine ait bir web sitesi ve bu web sitesine ait takipçileri vardır. Blog kelimesi; “web” ve “login” kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Blog açmak için; Google’ın kurduğu “blogger” veya “wordpress” siteleri kullanılabilir. Blog açtıktan sonra takipçilere ulaşmak için kişiye özel ve daha önce kimsenin sahip olmadığı bir alana sahip olmak gereklidir. Bu alana “domain” denilir, ve blog açanların domain adresi alması şarttır. Domain aldıktan sonra, ” host” denilen bloğun 7/24 açık kalmasını sağlayan ve blog dosyalarını barındıran bir server’a sahip olmak gereklidir. Blog sahibi olmak için herhangi bir ücret ödemek veya kod bilgisine sahip olmak zorunlu değildir.

Blog sahipleri  istedikleri  her konuda yazma özgürlüğüne sahiptir. Kişisel duygu ve düşünceler, sanat, spor, finans, teknoloji, yemek, gezi, sağlık, edebiyat, bakım ve güzellik, moda vb bir çok konuda yazılar yazılarak blog oluşturulabilir. Blog açmadan önce hangi konuda yazılacağına karar verilirse ve içerikler uzman olunan konulara göre üretilirse, bu durum bloğun başarılı olmasında ve daha geniş takipçilere ulaşmasında olumlu bir etki yaratacaktır. Popüler bir bloğa sahip olmak için en başta kaliteli ve özgün içerikler üretilmeli, içeriği okuyan ve değerlendirmelerde bulunan takipçilerle iletişim kurulmalı, samimi olunmalı, içerik üretiminde süreklilik sağlanmalı ve sosyal medya araçları kullanılarak blog tanıtılmalıdır.

Klavye ve mouse ile kaç KM, kaç tıklama yapıyorsunuz?

Klavye ve mouse ile yaptıklarınızı istatistiksel olarak sizlere sunan Mousotron programından bahsedeceğim. Yaptığınız her işlemi kaydeden bu program sayesinde oldukça ilginç veriler elde ediyorsunuz. Öncelikle işletim sistemimizin ne zaman kurulduğuna bakalım; Başlat => Çalıştır => CMD => systeminfo adımları ile aşağıdaki gibi bir sonuç ekranı alıyoruz;

İşletim sistemimiz

İşletim sistemimiz 16.05.2019 tarihinde, yani bu yazıyı hazırladığımız tarih itibariyle 26 gün önce kurulmuş olan bir sistem

Mousotron programının özellikleri

Mousotron programının arayüzündeki veriler doğrultusunda;

Toplamda kaç gün, kaç saat, kaç dakika ve kaç saniye bilgisayarınızın açık olduğu,

Mouse ile kaç km yaptığınız,

Mouse tıklamalarınızı,

Mouse sağ tıklama sayısını,

Mouse sol tıklama sayısını,

Mouse orta buton tıklama sayısını

Çift tıklama sayınızı,

Mousewheel ile yaptığınız hareketleri

detaylı olarak bulabilirsiniz.

60 Saniyede Büyük Sitelerin İstatistikleri

İnternet veri trafiği günümüzde o kadar yoğun bir hal aldı ki, birazdan paylaşacağımız istatistikler karşısında “vay beee” dememek elde değil…

Lafı fazla uzatmadan herhangi bir zamanda “60 saniye boyunca” büyük siteler ve uygulamalarda neler olup bitiyor hep beraber inceleyelim.

Google => 3.7 milyon arama

Facebook => 973.000 oturum

Youtube => 4.3 milyon video izlenme

Twitter => 481.000 tweet

Instagram => 174.000 ana sayfa akışı

iMessage => 18 milyon iMessage

WhatsApp => 38 milyon WhatsApp Mesajı

Google Play Store & AppStore => 375.000 uygulama indirme

Tinder => 1.1 milyon swipe

Mail => 187 milyon mail

Twitch => 936.000 izlenme

Amazon => 67 akıllı ev sistemi satışı

Facebook Messenger => 25.000 FB Messenger Gif

Snapchat => 2.4 milyon Snap

E-ticaret => 862.000 $ harcama

Netflix => 266.000 saat izlenme

 

2019 Yılında Dijital Reklamlar Programatik Ağırlıklı Olacak

Programatik reklamcılık, 2019 yılında da dijital pazarlama endüstrisini yönlendirmeye devam edecek ve 84 milyar dolarlık bir hacim oluşturacak

Geçtiğimiz yıl, programatik yönteminin verimliliği ve etkinliğinin, pazarlama bütçesi harcamaları açısından hâlâ çok önemli olduğuna tanıklık ettik. Gelecek yıl da benzer gelişmeler görüleceğini belirten RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, programatik pazarlama stratejileri için en önemli eğilimleri açıklıyor:

Yapay Zekâ ile derin öğrenme programatik satın almayı destekliyor

En yeni programatik platformları, en önemli kullanıcılara ulaşmak için gelişmiş yapay zekâ (AI) ve derin öğrenme ile destekleniyor. Programatik sayesinde, reklam satın alan markalar her bir kullanıcıya bireysel olarak erişebiliyor ve bu kullanıcılara göre uyarlanmış, kişiselleştirilmiş bir mesaj sunabiliyor.

Programatik teknolojisinin istikrarlı yükselişinin devam etmesi bekleniyor. Zenith’in açıkladığı verilere göre, bu ticaret modeli, 2019’da dijital medyada harcanacak tüm paranın %65’ini oluşturacak. Yüzde artış görülecek programatik sektörünün, 2019 yılında 84 milyar dolara yükselecek.

Günümüzün talepkar müşterileri, artık reklamların kişiselleştirilmesini bekliyor ve programatik, bu yeni dönemin pazarlama başarısında önemli bir yer buluyor. 2019’da programatik alanındaki dijital trendlerin optimizasyon, maliyet verimliliği ve şeffaflığa odaklanması bekleniyor.

Yola Hibrit Devam Edin!

Programatik modelin alıcılar için bir dezavantajı, gittikçe popüler hale gelen aynı anda tüm tekliflerin verilip en yüksek teklifin kazandığı birinci teklif türü ihalelerde daha yüksek fiyatlarla başa çıkmak zorunda olmalarıdır. Ama açık artırmada beklenmeyen sonuçlarla karşılaşmazken yeni yöntemde bir anda teklif ettiklerini ödemek zorunda kalabiliyorlar. Bu sorunu çözmek ve ikinci fiyat ile birinci fiyat modelleri arasında bir denge kurmak için teklif gölgeleme (bid shading) orta yolu buluyor.

Bid Shading sayesinde, reklam teknolojisi ortağı tarafından yapılan bir tahmine dayalı olarak, alıcılar birinci ve ikinci teklif arasında bir fiyat ödüyorlar. Değerlendirme, kazanan teklifin ne kadar yüksek olması gerektiğini hesaplamak için geçmiş teklifleri, belirli web sitelerindeki benzer reklam yerleşimlerini ve açık artırmayı kaybeden fiyatları dikkate alıyor.

ads.cert ile Şeffaflık Atılımları

IAB Tech tarafından sunulan, ads.cert mekanizması, yayıncıların sitelerinde yasal ya da sahtekârlık faaliyetlerini belirleme amaçlı dijital imzalar kullanıyor. Bazı sahtekarlar alan adı, IP adresi, cihaz ya da sayfadaki konum gibi daha değerli işaretleri taklit eder ve değerleri yanlış bir şekilde değiştirir. ads.cert’in amacı, böylesi manipülasyonları algılamak ve önlemektir. İşlem, alıcı ile satıcı arasında geçen bilgileri kontrol ederek bot manipülasyonunu önler ve alıcıların web sitesinin envanterini doğrulamasını sağlıyor. Şirketlerin sektörde güçlü konumlarını sürdürebilmek için reklam sahteciliğini önlemek üzere geliştirilen yeni standartlara uyum sağlaması gerekiyor.

Daha Az Sayıda Reklam, Optimum Verimlilik

Başlık tekliflerinin (header bidding) popülerliği, teklif talepleri hacminde önemli bir artışa yol açıyor. Yayıncılar kullanılabilir envanteri tek seferde bir reklam borsasına (ad exchange) göndermek yerine aynı teklifleri birden fazla borsaya sunmaya başlıyor. Sonuç olarak, birçok DSP üstesinden gelebileceğinden daha fazla sayıda talep alıyor, teklifler yineleniyor ve teklif verme süreci daha etkisiz hale geliyor.

RTB House, kısa süre önce farklı borsalardaki aynı gösterimi belirlemeyi amaçlayan başka bir çözüm tasarladı. Bu yöntem, her kullanıcının her zaman aynı şekilde tanımlanması için tedarik platformları arasında paylaşılan bir kullanıcı tanımlama etiketine dayalı. Kullanıcıların ilgisini, oturumda olabildiğince erken yakalayan bu birleşik sistem, çok sayıda reklam görüntülemek yerine, her kullanıcıya doğrudan ihtiyaçlarına göre uyarlanan daha az sayıda ama kişiselleştirilmiş reklamlarla hizmet verilmesini sağlıyor.

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

Programatik büyümeye devam ediyor; çünkü endüstri hâlâ hızla değişiyor. Mevcut ortamımızın ötesinde, gelişme aşamasında olan hâlâ birçok fikir ve teknoloji var. Bu alanlardan biri, henüz emekleme aşamasında olan programatik TV’dir. 2019 yılında, pazarlamacılar programatiği daha verimli hale getirmek istiyorlarsa güvenlik, şeffaflık ve maliyet optimizasyonları sunan reklam teknolojisi iş ortaklarına odaklanmalıdır. Bu girişimler yalnızca markaların doğrudan getiri elde etmeleri açısından değil, aynı zamanda tüketicileri genelinde dijital pazarlamaya daha fazla güven oluşturmaları açısından da önemlidir.

Önem Vermemiz Gereken Bir Konu : Dijital İtibar Yönetimi

Dijital dünya hayatımızın merkezine yerleşti. Bu değişimle birlikte dijital itibar yönetimi de önem kazanmaya başladı. İnsanlar günlük hayatta birileriyle iletişim kurmadan önce, dijital ayak izlerini inceliyor. Bu sayede daha tanışmadan kişiler ya da kurumlar hakkında fikir oluşturulabiliyor. Dijital itibar yönetiminin öneminin farkında olanlar strateji belirleme konusunda akıllıca hamleler yapıyorlar.

Türk Dil Kurumu’na göre itibar kelimesi “saygınlık ve güvenilir olma” şeklinde tanımlanıyor. Buna kalite, nitelik gibi sıfatları ekleyebiliriz. İtibar edilen bir kişi ya da kurum olmanız insanlara güven duygusunu da yaşatıyor. Tabii bu söylediklerim olumlu itibar oluşturmakla ilgili bir durum için geçerli. Genellikle kriz dönemlerinde yaşanan zorlu süreci yönetme durumlarında itibar akla gelse de her zaman akıllıca hareket etmekte fayda var.

İyi bir itibarı “davetiyeye” benzeten Prof. Dr. Charles Fombrun, yüksek bir itibarın kapıları açtığını, başkalarını davet ettiğini, müşterileri ve yatırımcıları beraberinde getirdiğini söylüyor.

Dijital itibar yönetimi neden gerekli?

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı internet kullanım oranlarına göre Türkiye’de internet kullanan bireylerin oranı yüzde 72,9’a ulaştı. Her 10 hanenin sekizi internet erişim imkânına sahip. Durum böyle olunca insanlar en ufak tercihleri konusunda karar vermeden önce sorularının yanıtını internette arıyor. En önemli nokta ise, dijital ortamda bilgiye erişimin kolay ve hızlı olması etki gücünü artırıyor.

Sosyal medya kullanımı konusunda da dünya ile yarışır şekilde hızla ilerliyoruz. We are social ve Hootsuit tarafından her yıl hazırlanan sosyal medya istatistikleri “Digital in 2018 in Western Asia” sonuçlarına göre, ülkemizde nüfusun yüzde 51’ini oluşturan 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var. İnsanlar sosyal medyadan belli bir kanaat oluşturup kanı oluşturduktan sonra tercihlerini yapıyorlar.

İnsanlar bir konuda karar vermeden önce dijital dünyada bir seyahate çıkıyor ve topladıkları bilgilerle birlikte tercihlerinin yönünü belirleyebiliyorlar. Bu nedenle dijital itibar yönetimi için öncelikler sosyal medyadaki paylaşımlarınızı mercek altına almanızda büyük fayda olacak. İnsanların sizin ürün, marka, hizmet ve faaliyetlerinizi nasıl algıladığı büyük önem taşıyor. Bu nedenle iletişimin en önemli adımlarından olan dinlemek ile başlayacağız. Hakkınızda söylenenleri gözlemlemek strateji belirlemenizi kolaylaştıracak.

Dijital itibar yönetiminde neler yapabilirsiniz?

Eylemlerinizin, söylemlerinizle tutarlı olması gerekiyor. Güvenilir olmanız için dijital ortamda şunlara dikkat etmenizde fayda var:

  • Kişisel ya da kurumsal markanızın amacını belirleyin ve kendinizi tanıtın. Web siteniz olsun.
  • Sosyal medyada yerinizi alın.
  • Hedef kitlenize uygun içerikler ve etkileşimler sağlayın.
  • Fotoğraf ve görsellerinizi profesyonel şekilde hazırlayın.
  • Dijital imajınızı oluştururken, arama sonuçlarına dikkat edin.
  • Blog yazmak sizinle iletişime geçmek isteyenler için etkili olacaktır.
  • İçerik pazarlama stratejisi geliştirin.
  • Tutarlı davranın.
  • Reklamın iyisi de kötüsü de olur. Güvenilir olmak istiyorsanız, iyi dijital ayak izleri bırakın.

Dijital dünyayı geleneksel medya ile destekleyin. Televizyon, gazete gibi geleneksel medyada yer alan haberler dijital dünyada da itibar yönetiminde de etkili olabiliyor.

İnternetin durumu raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca TÜİK‘in “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması“nı buradan inceleyebilirsiniz.

Mobil Öncelikli İndeksleme Tüm Sayfa Aramalarının Önüne Geçti

Web’i masaüstü kullanıcısı bakış açısıyla tarayan Google, günümüzde mobil cihazların kullanımının masaüstünü geçmesiyle birlikte bir değişiklik yaptı. Bu değişikliğe göre Google yetkilileri dizin ve sonuçların, kullanıcıların çoğuna, yani mobil arama yapan kullanıcılara hitap etmesini istiyor. Bunun için de web’in mobil sürümünü, birincil arama motoru dizini olarak kullanıyor. Google, bunun sonucu olarak mobil öncelikli indekslemenin toplam sayfa aramalarının yarısını oluşturduğunu açıkladı.

Şirket, ilk olarak 2016 yılında mobil endeksleme çabalarını ayrıntılı bir şekilde anlatmış ve arama endeksinin nasıl işlediğine ilişkin etkileri açıklamıştı. Google buna göre, bir web sitesinin içeriğinin mobil versiyonunu kullanarak sayfalarını dizine eklemenin yanı sıra, yapılandırılmış verilerini anlamanın ve snippet’leri Google’ın arama sonuçlarındaki siteden göstermesi gerektirdiğini de söyledi.
Senkronizasyon sorunu ortadan kalkıyor

Aslında değişikliğin arkasındaki mantık basit. Çoğu kullanıcı, bugün Google’daki aramalarını bir masaüstü bilgisayar kullanarak değil, bir mobil cihaz yardımıyla gerçekleştiriyor. Ancak Google’ın web için sıralama sistemleri, zamanında masaüstü aramaları için oluşturulmuştu. Genelde kullanıcının ilgisini belirlemek için sayfanın içeriğinin masaüstü sürümüne bakılıyordu. Bunun da masaüstü sitesi ve mobil site senkronize olmadığında sorunlara neden olduğunu söylemek mümkün. 2017 yılında bazı web sitelerini mobil dizine eklemeye başlayan Google, günümüz itibarıyla bu konuda masaüstü ve mobil dengesini sağlamış bulunuyor.

Google’ın mobil öncelikli indekslemeyi tüm web siteleri odağında kullanabilmesi için web sitelerinin de buna uygun hale getirilmiş olması gerekiyor. Şirket, bu uygunluğu desteklemeyen web siteleri ile ilgili ne yapacağını ise henüz açıklamıyor.

Kaynak : Webrazzi.com

2018 İtibariyle SEO Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bursa’da ikamet edip de internet siteniz için SEO çalışmaları yaptırabileceğiniz Bursa SEO firması arıyorsanız zaman kaybetmeden Seobursa.com’u ziyaret etmelisiniz. Seobursa.com olarak yıllardır Bursa SEO çalışmaları yaptığımız gibi web tasarımdan tutun da logo, afiş ve kartvizite kadar birçok alanda siz müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bursa SEO hizmeti almak; 2018 yılını bitirmeye yaklaştığımız şu günlerde internet sitesinin takipçi sayısını arttırmak isteyen kişiler için büyük önem taşımaktadır.

Bakınız : Ücretsiz Kullanabileceğiniz En İyi E-ticaret Sistemleri

Arama Motorları Neden SEO’ya Önem Verir?

Arama motorları; kendisini tercih eden internet kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek için günden güne çalışmalarını sürdürmektedir. Arama motorları; web sitelerini sürekli tarayan sistemlerin geliştirilmesi, internet dünyasının daha derinlemesine arşivlenmesi ve kullanıcılara arama sonuçlarında daha doğru sonuçlar verebilmek adına tüm bu çalışmaları yapar. İnternet sitenizde yapacağınız optimizasyon işlemleri sayesinde optimizasyon yapılmamış sitelerden kendinizi arındırmış olursunuz. Bu sayede, internet siteniz net sonuçlarda kendisine yer bulur. SEO çalışmaları sayesinde hem arama motorlarının işini kolaylaştırır hem de sitenizin daha net bir şekilde algılanmasını sağlarsınız.

Bakınız : Ücretsiz ve Kaliteli DoFollow Backlink Alabileceğiniz Siteler

SEO Çalışmaları Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

SEO çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken birçok kriter yer almaktadır. Bu kriterlere dikkat edildiği takdirde internet siteniz arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda kendisine yer bulur. SEO çalışmaları sırasında öncelikle sitenin hızını ölçmek gerekir. Site hızı olarak kastedilen şey sitenin açılma hızıdır. Sitenin kısa zamanda açılması bir internet kullanıcısı için büyük önem taşır.

Bakınız : Google Sıralamanızı Etkileyen Tüm Faktörler [Dev Yazı]

Çabucak açılmayan bir sitenin çok fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edileceğini düşünmek mantıksızdır. Site hızını ölçen ücretli veya ücretsiz birçok araç vardır. Sitenin hızını ölçükten sonra hızını arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır. İkinci olarak, bir sitenin mobil cihazlarla gösterdiği uyumluluk büyük önem taşır.

Bakınız : SEO’ya uyumlu, Değerli ve Faydalı İçerik Nasıl Oluşturulur ?

Günümüzde web siteleri mobil uyumlu olarak tasarlanmaktadır. Çünkü, mobil cihazlarda açılamayan siteler asla ziyaretçi çekemez. Bununla birlikte, SEO çalışmaları sırasında dikkat edilen bir diğer unsur sitenin Google dostu olmasıdır. Siteye ait URL adreslerinin temiz olması; o sitenin Google dostu olduğu anlamına gelir. Son olarak, SEO çalışmalarının en önemli noktası hiç tartışmasız anahtar kelime kullanımıdır.

Yeşil SEO’yu Google Haritalarda görmek için ve yol tarifi almak için tıklayınız.

Kaynak : Yeşil SEO

Etkili ve Profesyonel SEO Çalışmaları ile Cironuzu Katlayın

Yeşil SEO olarak SEO çalışmaları hizmeti almak için bizi tercih ettiğiniz takdirde internet siteniz kısa zamanda arama sonuçlarında üst sıralarda yerini alacaktır. SEO çalışmalarına ek olarak sizlere sunduğumuz sosyal medya hesaplarının yönetilmesinde de bizimle çalıştığınız takdirde kısa zamanda markanızın değeri artacak, insanlar tarafından internette daha çok aranan ve popüler olan bir kimliğe kavuşacaksınız. Tüm bu sebeplerden dolayı, sizleri Yeşil Bursa SEO firması olarak bizi tercih etmeye davet ediyoruz.

Ücretsiz ve Kaliteli DoFollow Backlink Alabileceğiniz Siteler

SEO Çalışmalarından Verim Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yeşil SEO olarak; hem Bursa SEO çalışmalarında hem de Bursa dijital pazarlama alanlarında sizlere en iyi hizmeti verdiğimizi iddia ediyoruz. Bursa haritalara kayıt içerisinde olan tüm firmalar SEO hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilirler. Peki, nasıl bu kadar etkin SEO çalışmaları yapabiliyoruz? Hepinizin bildiği gibi internette popüler olmanın ve daha çok tıklanmanın yolu; arama motoru sonuçlarında ön sıralarda olmaktan geçmektedir.

Bursa Google haritalara kayıt hizmeti

Arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda olursanız ister istemez daha çok tıklanırsınız. Çünkü, hiçbir internet kullanıcısı mecbur olmadığı takdirde ilk sayfadaki sonuçlar dururken ikinci veya üçüncü sayfadaki arama sonuçlarına göz atmaz.

Yeşil SEO olarak, SEO çalışmasına başlamadan önce sitenizi doğru bir şekilde analiz ediyoruz. Çünkü, sektör, rakip, anahtar kelime seçimi ve analizlerinin yapılması, sitenin mobil uyumu, dış bağlantıların analizi gibi kriterler mutlaka test edilmelidir.

Bursa Website yükseltme Yeşil SEO

Site içi optimizasyon çalışmalarından tam verim almak istiyorsanız sitenizin alt yapısının buna uygun olması gerekir. Çünkü, site içi optimizasyon sitenin arama motoru ve kullanıcıların göreceği kısmını kapsar. Bununla birlikte, dikkat ettiğimiz bir diğer kriter sitenizin hızıdır. Site hızı; özellikle mobil aramalarda arama sonuçlarını doğrudan etkilemektedir.

Yavaş bir siteye sahipseniz ziyaretçiler kısa zamanda sitenizden ayrılır. Bu durum da sitenizin arama motoru sonuçlarında geriye düşmesine sebep olur. Ayrıca, sitenizin tasarımı SEO çalışmaları sırasında dikkat ettiğimiz kriterler arasında yer alır. Çünkü, SEO çalışmalarından tam verim almak istiyorsanız sitenizin tasarımı son teknolojiye göre kodlanmalıdır. Tüm bunları yaparak sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmaya ve bu sayede cironuzu yükseltmeye katkıda bulunuyoruz.

Kaynak : Yesilseo.com

Google Search Console Beta Sürümden Çıkıyor

Google Search Console (Eski adıyla Google Webmaster Tools) yeni sürümüyle birlikte artık zorunlu olarak kullanıcılarını yeni sürümüne geçirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Google tarafından yapılan resmi açıklama ile yeni sürüm Google Search Console ‘a geçildiğini duyurdu.

Google Yaptığı Güncelleme ile Yeni Sürüm Google Search Console ‘a Geçti

Ocak 2018 tarihinde ilk defa Google Search Console yeni sürümünü bazı kullanıcılara beta sürümü olarak açmıştı. Google ‘ın her yaptığı yeniliği beta sürümleri ile test etmesine alışmıştık. Google Search Console ‘un ise beta sürümü biraz uzun sürdü. Gerek detaylı bir servis olması gerekse yeni özelliklerin eklenmesi dolayısıyla bu süreç uzun sürdü. Yaklaşık 7 aylık beta sürecinin ardından yeni sürüm Google Search Console ‘a geçişleri hızlandırdı.

Sitenizi Yükseltecek Etkisi Kanıtlanmış SEO İpuçları [Dev Yazı]

Google ‘ın Search Console servisinde yeni sürüme geçmiş olmasının temel sebeplerinden bir tanesi yoğun şekilde kullanılması oldu. Eski sürümü kullanan birçok kullanıcı yeni sürüme geçmiş olmasına rağmen eski sürümden vazgeçemeyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Yeni sürümde kullanışlı özelliklerin olması dolayısı ile birçok kişi yeni sürüme geçiş yapmış durumda. Yeni sürümün sadece görsel açıdan yeni olduğunu düşünüyorsanız yanlılıyorsunuz. Özellikle 16 aylık geçmiş analizi kullanıcılar tarafından en beğenilen yeniliklerden birisi oldu.

Yeni Google Search Console ‘da Dikkat Çeken Özellikler

Google tarafından yapılan resmi açıklama ile yeni Search Console ‘a gelen önemli özellikler şu şekilde.

URL İnceleme : Bu yeni özellik ile artık canlı olarak URL ‘leri izleyebileceksiniz.

Manuel işlemler : Güvenlik raporları ve manuel işlemlere yönelik raporlar artık genel bakış bölümünde yer alacak.

Google Submit URL Aracı Tarih Oldu

Hala eski sürüm Google Search Console kullanmaya devam edenlere özellikleri kullanırken yeni sürümde de bu özellikleri kullanabileceklerini bildiren mesajlar gösteriliyor. Yapılan resmi açıklamada yer almayan önemli konulardan bir tanesi de eski sürüm Google Search Console ‘un ne zaman tamamen kapatılacağı. Günümüz itibariyle yeni sürümü kullanamayan kullanıcılar eski sürümü rahat bir şekilde tercih edebiliyorlar.

Meta Description Karakter Limiti Tekrar 160’a Çekildi

Google ‘dan yapılan bir diğer açıklamada ise eski sürümdeki bütün verilerin yeni sürüme eksiksiz bir şekilde aktarılacağı oldu.