Ana Sayfa / E-Ticaret

E-Ticaret

E-ticaret; bir malı ya da hizmeti, elektronik ortam üzerinden çeşitli ödeme seçenekleri sunarak müşteriye tedarik etme olayıdır. Elektronik ticaret dört gruba ayrılır: firmadan firmaya, firmadan tüketiciye, firmadan yönetime/kamuya, tüketiciden yönetime/kamuya. Firmadan firmaya yöntemiyle tedarikçilerden sipariş alınırken ağ kullanılır, faturalar alınır ve ödeme yapılır. Bu yöntem en çok kullanılan e-ticaret yöntemi olmakla birlikte en çok büyük ölçekli firmalar tarafından tercih edilir. Firmadan tüketiciye şekline en iyi örnek; bankacılık ve sigortacılıktır. Kamu ihalelerinin elektronik ortamda duyurulması firmadan yönetime/kamuya şeklinin en iyi örneği olmakla birlikte, sosyal güvenlik ve vergi ödemelerinin yapılması tüketiciden yönetime/kamuya e-ticaret şeklinin en belirgin örneğidir.

Elektronik ticaretin bir çok avantajı vardır; ticari işlemlerin yürütülmesi için gerekli olan bilgiler elektronik ortamda hazırlanır, minimum hata ve masraf olmadan ilgili tarafların bilgisayarlarına en hızlı şekilde ulaşır. Alıcı ve satıcı bir araya gelmek zorunda olmadığından işlem maliyetleri düşmekte ayrıca üreticiler arasındaki rekabeti ve talep arz dengesi daha uyumlu ve hızlı şekilde ilerleyebilmektedir. Firmalar, eletronik ortam sayesinde potansiyel müşterilerine daha çok ürün seçeneği sunmakta ve satış yapma olasılığını elektronik ticaret sayesinde arttırmaktadır. Aynı zamanda nakliye ve stok maliyetlerinden de bu sayede kar elde edilmektedir. Eletronik ticaret; internetin yaygınlaşması ve gelişmesiyle bir çok iş imkanı yaratmakta, hem büyük hem de küçük ve orta ölçekli işletmeler için önemini günden güne arttırmaktadır.

Sitenizi Yükseltecek Etkisi Kanıtlanmış SEO İpuçları [Dev Yazı]

Merhabalar ben Aydın Kaydı; Sitemizin bu ilk yazısında yazıyı biraz uzun tutup, ziyaretçilerimizi memnun edecek bir içerik oluşturayım dedim. Bu yazı dizisinde tartışmalardan uzak, etkisi kanıtlanmış SEO ipuçları ‘nı sizlerle paylaşacağım. Bunların bir kısmı herkesin bildiği ipuçları olmasına rağmen bazılarını ilk kez duymuşsanız ben de mutlu olacağım.. Bu içeriktekileri sabırla …

Devamı »