Kategori - Google Algoritmaları

Google arama motorları içerisinde en çok tercih edilen arama motorudur. İnternet kullanıcıları aradıkları bir bilgiye Google araması ile ulaşarak, Google üzerinden internet sitelerine tıklamaktadır. Bu nedenle Google aramalarında en mühim konu, aramada en üst sıralarda çıkmaktır. Aramada üst sıralarda ya da ilk sayfada çıkan internet siteleri çok daha fazla tıklanma sayısına ulaşmaktadır.

Buradaki ana kıstas, yapılan arama sonucunda   bulmak istediğiniz web sayfaları değil, sorunuza cevap bulabilmektir. Algoritmalar da bu noktada devreye girmektedir. Algoritmalar aradığınız soruya cevabı tam olarak vermek için birtakım ipuçlarından faydalanmaktadır. Hava durumu, maç skoru, uçak bileti gibi yaptığınız aramaya bir yanıt verme, otomatik tamamlama ile ne arıyor olduğunuzu tahmin etme, Google aramasını yazmaya devam ederken sonuçları aşağıda listeleme, eş anlamlı kelimeleri anlama, eksik ya da hatalı yazılan kelimeleri düzeltme, aramanıza dair en son ve en güncel sonuçları çıkarma, çıkan sonuçlarda sayfalar hakkında kısa bilgi yazılarının olması gibi birçok algoritma özelliğini sağlamaktadır.

Algoritmalar internet sitesinin Google adına en iyi ve en ideal şekilde nasıl yapılması gerektiğini özetleyen maddelerdir. İnternet sitenizdeki SEO uyumlu yazılardan, yazıların kelime sayılarına, kullandığınız etiketlerden sosyal medya paylaşımlarına kadar birçok noktaya algoritmalar aracılığıyla dikkat edilmektedir. En ideal kriterleri sağlayan siteler bu sayede aramalarda en üstte çıkmakta ve o sitelere erişim daha kolay olmaktadır.

 

Google Search Console Beta Sürümden Çıkıyor

Google Search Console (Eski adıyla Google Webmaster Tools) yeni sürümüyle birlikte artık zorunlu olarak kullanıcılarını yeni sürümüne geçirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Google tarafından yapılan resmi açıklama ile yeni sürüm Google Search Console ‘a geçildiğini duyurdu.

Google Yaptığı Güncelleme ile Yeni Sürüm Google Search Console ‘a Geçti

Ocak 2018 tarihinde ilk defa Google Search Console yeni sürümünü bazı kullanıcılara beta sürümü olarak açmıştı. Google ‘ın her yaptığı yeniliği beta sürümleri ile test etmesine alışmıştık. Google Search Console ‘un ise beta sürümü biraz uzun sürdü. Gerek detaylı bir servis olması gerekse yeni özelliklerin eklenmesi dolayısıyla bu süreç uzun sürdü. Yaklaşık 7 aylık beta sürecinin ardından yeni sürüm Google Search Console ‘a geçişleri hızlandırdı.

Sitenizi Yükseltecek Etkisi Kanıtlanmış SEO İpuçları [Dev Yazı]

Google ‘ın Search Console servisinde yeni sürüme geçmiş olmasının temel sebeplerinden bir tanesi yoğun şekilde kullanılması oldu. Eski sürümü kullanan birçok kullanıcı yeni sürüme geçmiş olmasına rağmen eski sürümden vazgeçemeyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Yeni sürümde kullanışlı özelliklerin olması dolayısı ile birçok kişi yeni sürüme geçiş yapmış durumda. Yeni sürümün sadece görsel açıdan yeni olduğunu düşünüyorsanız yanlılıyorsunuz. Özellikle 16 aylık geçmiş analizi kullanıcılar tarafından en beğenilen yeniliklerden birisi oldu.

Yeni Google Search Console ‘da Dikkat Çeken Özellikler

Google tarafından yapılan resmi açıklama ile yeni Search Console ‘a gelen önemli özellikler şu şekilde.

URL İnceleme : Bu yeni özellik ile artık canlı olarak URL ‘leri izleyebileceksiniz.

Manuel işlemler : Güvenlik raporları ve manuel işlemlere yönelik raporlar artık genel bakış bölümünde yer alacak.

Google Submit URL Aracı Tarih Oldu

Hala eski sürüm Google Search Console kullanmaya devam edenlere özellikleri kullanırken yeni sürümde de bu özellikleri kullanabileceklerini bildiren mesajlar gösteriliyor. Yapılan resmi açıklamada yer almayan önemli konulardan bir tanesi de eski sürüm Google Search Console ‘un ne zaman tamamen kapatılacağı. Günümüz itibariyle yeni sürümü kullanamayan kullanıcılar eski sürümü rahat bir şekilde tercih edebiliyorlar.

Meta Description Karakter Limiti Tekrar 160’a Çekildi

Google ‘dan yapılan bir diğer açıklamada ise eski sürümdeki bütün verilerin yeni sürüme eksiksiz bir şekilde aktarılacağı oldu.