Kategori - Google Search Console

Google Search Console, Google tarafından ücretsiz olarak sunulan ve Google’da yapılan aramaların sonuçlarında internet sitenizin ne şekilde çıktığına dair sonuçları izlemenize ve yönetmenize imkan veren bir hizmettir. Google Search Console sistemine kaydolarak arama sonuçlarında sitenizin ne şekilde çıktığını görerek diğer Google hizmetlerinin de yardımıyla internet sitenizi geliştirebilirsiniz.

Google Search Console sayesinde; yapılan aramalardan hangilerinin sonuçlarında internet sitenizin çıktığını görebilir, hangi aramaların internet sitenize daha fazla erişmeyi sağladığını görebilir, hangi internet sitelerinin sizin internet sitenize bağlantı verdiğini görebilir, mobil internet sitenizin mobil aramalara ne şekilde cevap verip vermediğini görebilirsiniz. Tüm bu bilgileri, internet sitenizi geliştirmek, daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve aramalarda daha çok bulunmak adına kullanabilirsiniz.

Google Analytics temelde 4 bölümden oluşan bir hizmettir. Arama Görünümü, Arama Trafiği, Google Dizini ve Tarama Google Analytics hizmetini oluşturan temel bölümlerdir. Google Analytics hizmetinde veriler 2 günde güncellenmekte ve 90 gün boyunca erişilebilir olarak saklanmaktadır. İnternet sitenizde yapacağınız değişikliklerin verileri 2 gün sonra sunulmaktadır.

Google Search Console uygulamasını bir internet sitesi olan en küçük kullanıcıdan en büyük kullanıcıya kadar herkes kullanmalıdır. Google Search Console hizmeti Google Analytics hizmet ile birbirini tamamlayan hizmetlerdir. İnternet siteniz ile ilgili alacağınız veriler ile daha fazla internet kullanıcısına ulaşabilmek için gerekli iyileştirici ve performans arttırıcı adımları atabilirsiniz.

Google Search Console Beta Sürümden Çıkıyor

Google Search Console (Eski adıyla Google Webmaster Tools) yeni sürümüyle birlikte artık zorunlu olarak kullanıcılarını yeni sürümüne geçirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Google tarafından yapılan resmi açıklama ile yeni sürüm Google Search Console ‘a geçildiğini duyurdu.

Google Yaptığı Güncelleme ile Yeni Sürüm Google Search Console ‘a Geçti

Ocak 2018 tarihinde ilk defa Google Search Console yeni sürümünü bazı kullanıcılara beta sürümü olarak açmıştı. Google ‘ın her yaptığı yeniliği beta sürümleri ile test etmesine alışmıştık. Google Search Console ‘un ise beta sürümü biraz uzun sürdü. Gerek detaylı bir servis olması gerekse yeni özelliklerin eklenmesi dolayısıyla bu süreç uzun sürdü. Yaklaşık 7 aylık beta sürecinin ardından yeni sürüm Google Search Console ‘a geçişleri hızlandırdı.

Sitenizi Yükseltecek Etkisi Kanıtlanmış SEO İpuçları [Dev Yazı]

Google ‘ın Search Console servisinde yeni sürüme geçmiş olmasının temel sebeplerinden bir tanesi yoğun şekilde kullanılması oldu. Eski sürümü kullanan birçok kullanıcı yeni sürüme geçmiş olmasına rağmen eski sürümden vazgeçemeyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Yeni sürümde kullanışlı özelliklerin olması dolayısı ile birçok kişi yeni sürüme geçiş yapmış durumda. Yeni sürümün sadece görsel açıdan yeni olduğunu düşünüyorsanız yanlılıyorsunuz. Özellikle 16 aylık geçmiş analizi kullanıcılar tarafından en beğenilen yeniliklerden birisi oldu.

Yeni Google Search Console ‘da Dikkat Çeken Özellikler

Google tarafından yapılan resmi açıklama ile yeni Search Console ‘a gelen önemli özellikler şu şekilde.

URL İnceleme : Bu yeni özellik ile artık canlı olarak URL ‘leri izleyebileceksiniz.

Manuel işlemler : Güvenlik raporları ve manuel işlemlere yönelik raporlar artık genel bakış bölümünde yer alacak.

Google Submit URL Aracı Tarih Oldu

Hala eski sürüm Google Search Console kullanmaya devam edenlere özellikleri kullanırken yeni sürümde de bu özellikleri kullanabileceklerini bildiren mesajlar gösteriliyor. Yapılan resmi açıklamada yer almayan önemli konulardan bir tanesi de eski sürüm Google Search Console ‘un ne zaman tamamen kapatılacağı. Günümüz itibariyle yeni sürümü kullanamayan kullanıcılar eski sürümü rahat bir şekilde tercih edebiliyorlar.

Meta Description Karakter Limiti Tekrar 160’a Çekildi

Google ‘dan yapılan bir diğer açıklamada ise eski sürümdeki bütün verilerin yeni sürüme eksiksiz bir şekilde aktarılacağı oldu.