Ana Sayfa / Google Search Console

Google Search Console

Google Search Console, Google tarafından ücretsiz olarak sunulan ve Google’da yapılan aramaların sonuçlarında internet sitenizin ne şekilde çıktığına dair sonuçları izlemenize ve yönetmenize imkan veren bir hizmettir. Google Search Console sistemine kaydolarak arama sonuçlarında sitenizin ne şekilde çıktığını görerek diğer Google hizmetlerinin de yardımıyla internet sitenizi geliştirebilirsiniz.

Google Search Console sayesinde; yapılan aramalardan hangilerinin sonuçlarında internet sitenizin çıktığını görebilir, hangi aramaların internet sitenize daha fazla erişmeyi sağladığını görebilir, hangi internet sitelerinin sizin internet sitenize bağlantı verdiğini görebilir, mobil internet sitenizin mobil aramalara ne şekilde cevap verip vermediğini görebilirsiniz. Tüm bu bilgileri, internet sitenizi geliştirmek, daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve aramalarda daha çok bulunmak adına kullanabilirsiniz.

Google Analytics temelde 4 bölümden oluşan bir hizmettir. Arama Görünümü, Arama Trafiği, Google Dizini ve Tarama Google Analytics hizmetini oluşturan temel bölümlerdir. Google Analytics hizmetinde veriler 2 günde güncellenmekte ve 90 gün boyunca erişilebilir olarak saklanmaktadır. İnternet sitenizde yapacağınız değişikliklerin verileri 2 gün sonra sunulmaktadır.

Google Search Console uygulamasını bir internet sitesi olan en küçük kullanıcıdan en büyük kullanıcıya kadar herkes kullanmalıdır. Google Search Console hizmeti Google Analytics hizmet ile birbirini tamamlayan hizmetlerdir. İnternet siteniz ile ilgili alacağınız veriler ile daha fazla internet kullanıcısına ulaşabilmek için gerekli iyileştirici ve performans arttırıcı adımları atabilirsiniz.

Google Search Console Beta Sürümden Çıkıyor

Google Search Console (Eski adıyla Google Webmaster Tools) yeni sürümüyle birlikte artık zorunlu olarak kullanıcılarını yeni sürümüne geçirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Google tarafından yapılan resmi açıklama ile yeni sürüm Google Search Console ‘a geçildiğini duyurdu. Google Yaptığı Güncelleme ile Yeni Sürüm Google Search Console ‘a Geçti Ocak 2018 tarihinde ilk …

Devamı »