Kategori - SEO Haberleri

İngilizcesi Search Engine Optimization olan SEO, Türkçe’ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmektedir. Arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda olmak, internet sitesi sahipleri için en önemli konulardan biridir. Yapılan araştırmalara göre arama motorlarında yapılan araştırmalarda en çok ilk 3 sayfadaki internet sitelerine erişim sağlanmaktadır. Her zaman üst sıralarda olmak ve daha çok kullanıcıya ulaşmak isteyen internet siteleri de bunun için çeşitli yollara başvurmaktadır.

SEO, arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen internet siteleri için uygulanan yöntemlerden biridir. Tek başına bir işlem olmayan SEO, bir çok işlemin titizlikle yapıldığı ve bu sayede, yapılan aramalarda internet sitesinin üst sıralarda çıkmasını sağlayan işlemler bütünüdür.

SEO dendiğinde akla gelen ilk konu internet sitenizin içeriğinin özgün olmasıdır. Kopya yazıların ve içeriklerin Google tarafından kolaylıkla algılanması ile internet siteniz arka sıralara düşmektedir. Bunun önüne geçmek için kopya olmayan, daha önce yazılmamış özgün yazılarla internet sitenizi oluşturmalısınız. Oluşturacağınız bu özgün içerikle dilbilgisi kurallarına uygun bir şekilde yazmalısınız.

İnternet sitenizin içeriğinde yer alan başlıklar ve onları takip eden alt başlıklar kullanın. Bu sayede okunabilirliği daha kolay hale getirir ve anahtar kelime kullanımını daha kolay yapabilirsiniz.

SEO, kurallarına uygun bir şekilde uygulandığında çok olumlu sonuçlar alacağınız bir uygulamadır. Profesyonel SEO uzmanları ile yapacağınız içerik üretimi, internet sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

Mobil Öncelikli İndeksleme Tüm Sayfa Aramalarının Önüne Geçti

Web’i masaüstü kullanıcısı bakış açısıyla tarayan Google, günümüzde mobil cihazların kullanımının masaüstünü geçmesiyle birlikte bir değişiklik yaptı. Bu değişikliğe göre Google yetkilileri dizin ve sonuçların, kullanıcıların çoğuna, yani mobil arama yapan kullanıcılara hitap etmesini istiyor. Bunun için de web’in mobil sürümünü, birincil arama motoru dizini olarak kullanıyor. Google, bunun sonucu olarak mobil öncelikli indekslemenin toplam sayfa aramalarının yarısını oluşturduğunu açıkladı.

Şirket, ilk olarak 2016 yılında mobil endeksleme çabalarını ayrıntılı bir şekilde anlatmış ve arama endeksinin nasıl işlediğine ilişkin etkileri açıklamıştı. Google buna göre, bir web sitesinin içeriğinin mobil versiyonunu kullanarak sayfalarını dizine eklemenin yanı sıra, yapılandırılmış verilerini anlamanın ve snippet’leri Google’ın arama sonuçlarındaki siteden göstermesi gerektirdiğini de söyledi.
Senkronizasyon sorunu ortadan kalkıyor

Aslında değişikliğin arkasındaki mantık basit. Çoğu kullanıcı, bugün Google’daki aramalarını bir masaüstü bilgisayar kullanarak değil, bir mobil cihaz yardımıyla gerçekleştiriyor. Ancak Google’ın web için sıralama sistemleri, zamanında masaüstü aramaları için oluşturulmuştu. Genelde kullanıcının ilgisini belirlemek için sayfanın içeriğinin masaüstü sürümüne bakılıyordu. Bunun da masaüstü sitesi ve mobil site senkronize olmadığında sorunlara neden olduğunu söylemek mümkün. 2017 yılında bazı web sitelerini mobil dizine eklemeye başlayan Google, günümüz itibarıyla bu konuda masaüstü ve mobil dengesini sağlamış bulunuyor.

Google’ın mobil öncelikli indekslemeyi tüm web siteleri odağında kullanabilmesi için web sitelerinin de buna uygun hale getirilmiş olması gerekiyor. Şirket, bu uygunluğu desteklemeyen web siteleri ile ilgili ne yapacağını ise henüz açıklamıyor.

Kaynak : Webrazzi.com

Google Search Console Beta Sürümden Çıkıyor

Google Search Console (Eski adıyla Google Webmaster Tools) yeni sürümüyle birlikte artık zorunlu olarak kullanıcılarını yeni sürümüne geçirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Google tarafından yapılan resmi açıklama ile yeni sürüm Google Search Console ‘a geçildiğini duyurdu.

Google Yaptığı Güncelleme ile Yeni Sürüm Google Search Console ‘a Geçti

Ocak 2018 tarihinde ilk defa Google Search Console yeni sürümünü bazı kullanıcılara beta sürümü olarak açmıştı. Google ‘ın her yaptığı yeniliği beta sürümleri ile test etmesine alışmıştık. Google Search Console ‘un ise beta sürümü biraz uzun sürdü. Gerek detaylı bir servis olması gerekse yeni özelliklerin eklenmesi dolayısıyla bu süreç uzun sürdü. Yaklaşık 7 aylık beta sürecinin ardından yeni sürüm Google Search Console ‘a geçişleri hızlandırdı.

Sitenizi Yükseltecek Etkisi Kanıtlanmış SEO İpuçları [Dev Yazı]

Google ‘ın Search Console servisinde yeni sürüme geçmiş olmasının temel sebeplerinden bir tanesi yoğun şekilde kullanılması oldu. Eski sürümü kullanan birçok kullanıcı yeni sürüme geçmiş olmasına rağmen eski sürümden vazgeçemeyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Yeni sürümde kullanışlı özelliklerin olması dolayısı ile birçok kişi yeni sürüme geçiş yapmış durumda. Yeni sürümün sadece görsel açıdan yeni olduğunu düşünüyorsanız yanlılıyorsunuz. Özellikle 16 aylık geçmiş analizi kullanıcılar tarafından en beğenilen yeniliklerden birisi oldu.

Yeni Google Search Console ‘da Dikkat Çeken Özellikler

Google tarafından yapılan resmi açıklama ile yeni Search Console ‘a gelen önemli özellikler şu şekilde.

URL İnceleme : Bu yeni özellik ile artık canlı olarak URL ‘leri izleyebileceksiniz.

Manuel işlemler : Güvenlik raporları ve manuel işlemlere yönelik raporlar artık genel bakış bölümünde yer alacak.

Google Submit URL Aracı Tarih Oldu

Hala eski sürüm Google Search Console kullanmaya devam edenlere özellikleri kullanırken yeni sürümde de bu özellikleri kullanabileceklerini bildiren mesajlar gösteriliyor. Yapılan resmi açıklamada yer almayan önemli konulardan bir tanesi de eski sürüm Google Search Console ‘un ne zaman tamamen kapatılacağı. Günümüz itibariyle yeni sürümü kullanamayan kullanıcılar eski sürümü rahat bir şekilde tercih edebiliyorlar.

Meta Description Karakter Limiti Tekrar 160’a Çekildi

Google ‘dan yapılan bir diğer açıklamada ise eski sürümdeki bütün verilerin yeni sürüme eksiksiz bir şekilde aktarılacağı oldu.