Kategori - SEO

Search Engine Optimization’ın kısaltması olan SEO, Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu olarak dilimize çevrilmiştir. SEO temelde, bir internet sitesinin arama motorlarında yapılan aramalarda en üst sıralarda çıkması için yapılan işlemler bütünüdür. SEO işlemi ile arama motorlarında yapılan aramalarda en üst sıralarda çıkmak ve bu sayede daha çok internet kullanıcısına ulaşmak hedeflenmektedir.

Özellikle yeni açılan internet sitelerinin daha hızlı bir şekilde tanıtılması, erişilmesi, trafik alması ve aramalarda üst sıralarda çıkması için SEO işlemlerine ihtiyacı vardır. Sayısız internet sitesi ve rakipleri arasından sıyrılabilmek için yeni internet sitelerinin olduğu kadar, mevcut internet siteleri de kendilerini SEO işlemleri ile geliştirmelidir.

Google aramalarında ana hedef, internet sitenizin arama sorularına ve arama yapan kullanıcıların ihtiyaç ve sorularına ne ölçüde cevap verdiğidir. SEO işlemleri birçok detayı içinde barındırmaktadır. Her şeyden önce internet sitenizde yer alan yazıların kopya olmaması ve özgün kendine has içerikler olması gerekmektedir. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın temel faktörü, kendine özgü yazıların internet sitenizde yer almasıdır. Arama motorları kopya içerikleri algılamakta ve bu da internet sitenizin arama sonuçlarında çıkmamasına neden olmaktadır.

İnternet sitenizin başlığının açıklayıcı yazı içinde geçirilmesi de en önemli SEO uygulamalarından biridir. Sıklıkla kullanmış olduğunuz kelime ya da cümleleri etiketlemek, arama sonuçlarında internet sitenizdeki yazıların çıkmasını sağlayabileceğiniz SEO uygulamalarından biridir.

Google Search Console Beta Sürümden Çıkıyor

Google Search Console (Eski adıyla Google Webmaster Tools) yeni sürümüyle birlikte artık zorunlu olarak kullanıcılarını yeni sürümüne geçirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Google tarafından yapılan resmi açıklama ile yeni sürüm Google Search Console ‘a geçildiğini duyurdu.

Google Yaptığı Güncelleme ile Yeni Sürüm Google Search Console ‘a Geçti

Ocak 2018 tarihinde ilk defa Google Search Console yeni sürümünü bazı kullanıcılara beta sürümü olarak açmıştı. Google ‘ın her yaptığı yeniliği beta sürümleri ile test etmesine alışmıştık. Google Search Console ‘un ise beta sürümü biraz uzun sürdü. Gerek detaylı bir servis olması gerekse yeni özelliklerin eklenmesi dolayısıyla bu süreç uzun sürdü. Yaklaşık 7 aylık beta sürecinin ardından yeni sürüm Google Search Console ‘a geçişleri hızlandırdı.

Sitenizi Yükseltecek Etkisi Kanıtlanmış SEO İpuçları [Dev Yazı]

Google ‘ın Search Console servisinde yeni sürüme geçmiş olmasının temel sebeplerinden bir tanesi yoğun şekilde kullanılması oldu. Eski sürümü kullanan birçok kullanıcı yeni sürüme geçmiş olmasına rağmen eski sürümden vazgeçemeyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Yeni sürümde kullanışlı özelliklerin olması dolayısı ile birçok kişi yeni sürüme geçiş yapmış durumda. Yeni sürümün sadece görsel açıdan yeni olduğunu düşünüyorsanız yanlılıyorsunuz. Özellikle 16 aylık geçmiş analizi kullanıcılar tarafından en beğenilen yeniliklerden birisi oldu.

Yeni Google Search Console ‘da Dikkat Çeken Özellikler

Google tarafından yapılan resmi açıklama ile yeni Search Console ‘a gelen önemli özellikler şu şekilde.

URL İnceleme : Bu yeni özellik ile artık canlı olarak URL ‘leri izleyebileceksiniz.

Manuel işlemler : Güvenlik raporları ve manuel işlemlere yönelik raporlar artık genel bakış bölümünde yer alacak.

Google Submit URL Aracı Tarih Oldu

Hala eski sürüm Google Search Console kullanmaya devam edenlere özellikleri kullanırken yeni sürümde de bu özellikleri kullanabileceklerini bildiren mesajlar gösteriliyor. Yapılan resmi açıklamada yer almayan önemli konulardan bir tanesi de eski sürüm Google Search Console ‘un ne zaman tamamen kapatılacağı. Günümüz itibariyle yeni sürümü kullanamayan kullanıcılar eski sürümü rahat bir şekilde tercih edebiliyorlar.

Meta Description Karakter Limiti Tekrar 160’a Çekildi

Google ‘dan yapılan bir diğer açıklamada ise eski sürümdeki bütün verilerin yeni sürüme eksiksiz bir şekilde aktarılacağı oldu.