Ana Sayfa / SERP

SERP

Search Engine Results Page’in kısaltılması olan SERP, arama motoru sonuç sayfası anlamına gelmektedir. Daha kısa bir tanımla ifade edecek olursak, arama motorunda yaptığınız bir arama sonrası çıkan sayfaya SERP denmektedir. İnternet sitelerinin temel hedefi de bu aramalarda en üst sıralarda yer almak ve bu sayede daha çok kullanıcıya ulaşmaktır.

Arama motorunda yapılan aramada geçen kelimenin site başlığında geçmesi arama sayfasında yer almanız için en önemli etkenlerden biridir. Anahtar kelime internet sitesindeki başlıkta geçmeli fakat çok uzun olmamalıdır. 60 karakter uzunluktaki başlıklar en ideal başlıklardır.

Arama motorunda aranan anahtar kelimeler internet siteniz içerisinde geçiyorsa, kullanıcının ihtiyacına cevap verdiğiniz düşünülür ve bu sayede aramalarda üst sıralarda yer alırsınız. Anahtar kelimelerin doğru seçilmesi, hedeflenen kitlenin ihtiyaçlarının ve ne şekilde arama yapıldığının bilinmesi ile daha kolay olmaktadır. Arama yapan internet kullanıcılarının aramalarda hangi kelimeleri kullandığı, kısaltmaları ne şekilde yazdığı, kelimeleri birleşik mi ayrı mı yazdığına kadar birçok ince noktaya dikkat edilmeli ve kişilerin ihtiyaçları tespit edilmelidir. Yapılan arama sonucunda kişinin ihtiyacının sizin internet sitenizde karşılandığı arama motoru tarafından algılanırsa SERP’te en üst sıralarda yer alarak daha fazla kişinin internet sitenize erişmesini sağlamanız mümkün olmaktadır.

Tüm bu süreci SEO uygulamaları ile profesyonel bir şekilde yönetmek, daha fazla kişinin internet sitenize erişmesini sağlarken bu sürecin gelire dönüşmesini de sağlayacaktır.

Kaçıncı Sırada Kaç Tıklama Alırım

SEO çalışmalarında hepimizin hedefi üst sıralara tırmanmaktır. Üst sıralara tırmandıkça 1. sıraya geldiğimizde tıklamaların tamamını alacağız diye düşünüyoruz. Bu yanlış bir düşüncedir. Yapılan bir araştırmaya göre ilk 10 sıranın aldığı tıklama oranları aşağıdaki gibidir; 1 => %33,73 2 => %17,39 3 => %10,79 4 => %7,56 5 => %5,46 6 …

Devamı »

Sitenizi Yükseltecek Etkisi Kanıtlanmış SEO İpuçları [Dev Yazı]

Merhabalar ben Aydın Kaydı; Sitemizin bu ilk yazısında yazıyı biraz uzun tutup, ziyaretçilerimizi memnun edecek bir içerik oluşturayım dedim. Bu yazı dizisinde tartışmalardan uzak, etkisi kanıtlanmış SEO ipuçları ‘nı sizlerle paylaşacağım. Bunların bir kısmı herkesin bildiği ipuçları olmasına rağmen bazılarını ilk kez duymuşsanız ben de mutlu olacağım.. Bu içeriktekileri sabırla …

Devamı »