SEO Danışmanlığı

SEO DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Son zamanlarda arama motorlarının algoritmaları değişmekte ve kullanıcıları yapay olmayan bir içerik üreticisi haline getirmektedir. Fakat kısa vadede fayda sağlayan bu sistem, uzun vadede kayıplara sebebiyet vermektedir. SEO Danışmanları ise sistemin faydalarını olabildiğince uzun süreye yayan ve arama motorlarında ilk sıralara yükselmenizi sağlayan kurum ya da kişilere denir.

NEDEN SEO DANIŞMANI?

Son yıllarda dijitalleşen iş ve özel hayatımız, hem kendimiz hem de işlerimiz için önemli bir araç haline geldi. Bunun sonucunda ise, kendilerini ön plana çıkartmak isteyen kişiler farklı ya da özgün içerikler üretmeye başladı. Ancak dijital dünyanın kullanıcısının sürekli ve etkin bir şekilde artması ile popüler olma yani ön plana çıkma isteği de gün yüzüne çıkmış oldu. Bunun sonrasında “Google, Yahoo, Bing…” tarzı arama motorları da algoritmalarında değişiklikler uygulamaya ve özel teknikleri kullanan kullanıcılarını sergilemeye başladı. Searching Engine Optimization (SEO) adı verilen bu teknikler de SEO Danışmanlığını bir kariyer haline getirdi.

Bir SEO Danışmanı size ne sağlayabilir?

SEO uzmanlık ve zaman isteyen bir konudur. Sitenizin içeriğini üretmekle birlikte tanıtımını yapmak size zaman kaybettirirken SEO danışmanı bu zamanı telafi etmenizi sağlar.

– Sitenizi tasarlayan kişi ya da kurumlar ile SEO hizmeti veren kurumlar aynı olamaz. İkisi de birbirinden detaylı konulardır ve işi bilirkişisine yaptırmak elzemdir.

– Dijital Pazarlama alanında yaşanan süreci baştan sonra takip etme ayrıcalığına erişmiş olursunuz.

– Hazır SEO Paketleri gibi hatalı ve önceki algoritmaları kapsayan işlerle uğraşma durumunda kalmazsınız.

– Sitenizin hem arama motorlarında, hem sosyal medya içerisinde hem de farklı sitelerde göz önünde olması sağlanır.

SEO Danışmanlarını kapsayan maddeler nelerdir?

Arama motorlarında sıkça kullanılan anahtar kelimelere erişme

– Anahtar kelimeleri kullanılan kişilerin yaş aralıkları, meslekleri ve ilgilendikleri ürünleri ya da içerikleri belirleme

– Rakip firmaların kullanmış olduğu SEO yöntemleri ve onların analizleri

– Site içerisindeki trafiği artırma ve trafiğin geliş yönüne bağlı olarak yeni yöntemler geliştirme

– Site ile ilgili asıllı ya da asılsız haberleri derleyip toparlama ve bu konu hakkında düzenli çalışarak, sitenin güvenilirliğini artırma

– Sosyal Medya üzerinden sitenin tanıtımını yapma

– Sitenin içerik kalitesini ölçme ve hazırlanan içeriğin SEO optimizasyonu ile bağlantısını kurma

– Arama motorlarına uygun algoritmaları takip etme

– Gündem içerisindeki konuları takip etme, güncel bilgiler ile birlikte site içeriğine yön verme

SEO DANIŞMANLIĞI, BİLGİSİ VE ÖNERİLER

SEO danışmanlığı günümüzde giderek yaygınlaşan bir kariyer olmasına rağmen, Dünya ve Türkiye üzerinde uzman SEO danışmanları oldukça azdır ve gerçek bir SEO Uzmanı kolay bulunmamaktadır. Bu konu içerisindeki en önemli bilgilerden bir tanesi “vaatler” dir. Size çok fazla şey vaat eden bir SEO Uzmanı ile görüşmeniz uygun değildir.

SEO danışmanları sadece site trafiği, algoritmalar ya da benzeri durumlardan çok hem güncel dijital dünyayı takip edebilmeli hem de sanal dünya kullanıcılarının isteklerini bilebilmelidir. Site içeriğindeki konularla ilgili yenilikleri de takip etmekle mükellef olan danışman, sadece o konu değil, onunla yakından ve uzaktan ilintili olan diğer konularla ilgili de araştırma yapmış olmalı. Çünkü hazırlanmış olan site tek düze ve gelişememiş bir yönde gitmek yerine, başka dallara doğru da yönelmeli ve sosyal mecralardaki potansiyel ziyaretçilerin dikkatini çekmeli.

SEO Danışmanı Hakkında Öneriler;

– Daha önce danışmanlık yaptığı hizmetlere bakılmalı

– Seo hakkında bilgi sahibi olunmalı ve danışmanın bilgisi ölçülmeli

– Site içerisindeki işlenen konunun ya da konuların ve ya pazarlanmak istenen ürünün hakkında Seo danışmanları ile fikir yürütmeli ve danışmanın tecrübesi gözlemlenmeli

– Çok fazla ya da çok düşük ücret isteyen kişilere rağbet gösterilmemeli ve danışmanlık ücretinden önce piyasa araştırılması yapılmalı

– SEO optimizasyonu ile ilgili forum sitelerinden, sosyal mecralardan, bloglardan bilgi talep etmeli

– SEO danışmanlarının var ise kendi kişisel ya da kurumsal siteleri, arama motorlarında aranması, hitlerinin incelenmesi ve sayfa değerlerinin gözlemlenmesi gerekmektedir.

Her türlü sorunuz için bizimle iletişim sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.