SEO Uzmanlığı

SEO UZMANLIĞI NEDİR?

SEO Uzmanı, web sitelerini arama motorlarına ve potansiyel ziyaretçiler için uygun hale getiren kişilere verilen isimdir. Site içeriği ve ziyaretçileri hakkında analiz yapan, değerlendiren, güncel teknikleri uygulayan ve bu işlerin tamamını eksiksiz bir şekilde yapan kişilerdir. Kısacası bir web sitesinin ön planda olmasını ve ziyaret odağı haline gelmesini sağlayan elemanlardır.

SEO UZMANI NE YAPAR?

SEO Uzmanı, arama optimizasyonu yapan kişiler olarak tanımlanmaktadır fakat yaptıkları iş bu kadar basit bir şekilde değerlendirilmesi yanlış olur. SEO Uzmanı, optimizasyon alanında başarılı, araştırma ve geliştirme yönü kuvvetli, strateji alanında güçlü, yenilikçi fikirlere açık ve üretici, hem site yönetimi hem de ziyaretçilerle iletişim yönü kuvvetli olan kişidir.

SEO uzmanları, sitenin içeriğini ya da pazarlanmak istenen ürünü inceleyerek, anahtar kelimeleri kullanarak, sitenin ön ve arka planındaki hataları temizleyerek, siteyi arama motorlarında üst sıraya çıkartmayı planlar. Bununla birlikte sitenin içerisinde bulunan her türlü özelliği de değiştirme yoluna giderler. Pazarlanan ürün ya da sergileyen içeriğe ise dokunmazlar. Sadece bunların sergilenme şekillerine müdahale ederler.

SEO uzmanı:

– İçerik ve kod denetimini yapar.

– Algoritma güncellemelerini takip eder.

– Anahtar kelimelerle arama motorlarında siteyi, üst sıralara taşır.

– Site içerisinde SEO’ya uygun olmayan kısımları düzeltir.

– Backlink yönetimi ile birlikte link alışverişleri yapar.

– Site için reklam kampanyaları oluşturur.

– Başka sitelerin SEO çalışmalarını araştırır.

– Site içeriği konusunda editörü yönlendirir.

-Sosyal Medya üzerinden ağ çalışması yapar.

SEO UZMANI NASIL OLMALI?

SEO Uzmanı öncellikle, iyi bir içerik üreticisi olmalı. İçeriği ve teması ne olursa olsun, kitleyi etkileyebilecek içerikler üretmeli, bunu potansiyel ziyaretçilere gerekli şekilde sunmalıdır.

Teknik ve yazılım konularında da hakim bir bilgiye sahip olmalıdır. Kendisine danışmanlık hizmeti verilen uzman, sitenin yazıldığı dili, işleyiş biçimini ve güncellemelerini takip etmelidir.

Yabancı dil konusunda da ileri seviye olması gereken SEO uzmanı, sadece belirli bir dil ve alanda etkili olmaya çalışmamalı, evrensel iletişim aracı olan internette her türlü bilgiye ulaşabilmeli, yabancı tekniklere ve terimlere de aşina olmalı. Eğer site içerisindeki kalite evrensel boyuta geçme aşamasında ise, bunu ulusal boyutta olduğu gibi kaliteli bir biçimde ilerletmelidir.

SEO Uzmanı aceleci davranmamalı. Bir SEO yönetimi tek bir gün içerisinde tamamlanamaz ve işlenmiş olan SEO tekniklerinin sonuçları birkaç gün içerisinde meydana gelemez. SEO Uzmanlarının en önemli meziyetlerinden biri de; Sabırdır.

HER SEO UZMANI, UZMAN MIDIR?

SEO Danışmanı ile çalışma isteğiniz bulunmakta ise, kimlerin gerçek SEO uzmanı olup, kimlerin de bu işi üstün körü yaptığını bilmelisiniz.

Gerçek SEO uzmanları size asla fazlasını ya da yapılacak işi çok kısa zamanda yapabileceğini vaat etmez. Daha öncelerde de değinimiz üzere, SEO zaman, sabır ve zahmet işidir. Yapılacak optimizasyonlar günler sürebilir ve bu optimizasyonların sonuçları aylara yansıyabilir. Bunun sonuçlarını beklemek ve takibini almak hem site yönetimi hem de danışmanının öncelikli işidir. Eğer SEO Danışman Uzmanı, size önceki işlerinde kullandığı yöntemlerden bahsediyor ve aynı yöntemleri kullanacağını söylüyorsa, o kişilerden uzak durmanız önemlidir. Her sitenin yönetimi, içerik değişimi, anahtar kelime kullanımı aynı değildir. Aynı temayı işleyen iki sitenin kullandığı anahtar kelimeler bile farklılık gösterir. Hiçbir SEO uzmanı hazır paket ya da hazır tasarım kullanmaz. Site içeriğini bilinen sitelere yönlendirmekten çok işinize yarayacak en küçük sitelerden bile “backlink” alabilir. Bu sizin küçük parçalar halinde büyümenize de yardımcı olur. Gerçek ve uzman bir SEO Danışmanı, emek veren, her saatte sitenizi gözlemleyebilecek ve birden fazla danışmanlık yapsa bile emeklerinin karşılığını mutlaka gün yüzüne çıkartacak kişilerdir.

İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.